Пошто је олимпизам животна филозофија која уздиже и комбинује у уравнотежену целину особине тела, воље и ума занимљиво је покушати да се унакрсно упореди са вредностима које слободно зидарство преноси.
Сврха олимпизма је да постави спорт у службу хармоничног развоја човечанства у циљу промовисања мирног друштва које се бави очувањем људског достојанства. Слободно зидарство, са своје стране ради на моралном побољшању, интелектуалном и друштвеном савршенству човечанства и пракси солидарности.
Кроз хуманистичку посвећеност, која се може дефинисати као став заузет у служби праведног циља, радимо на томе да олимпизам, спорт и слободно зидарство могу да подстакну одређене теме заједничког размишљања.
У овој перспективи и с обзиром на републикански мото Слобода-Једнакост-Братство као заједничку нит, Велика ложа Француске, која је масонска обедијенција која се обраћа људима свих порекла, свих веровања, свих осетљивости и политички и филозофски, предлаже размену и дебату.
Овом моту треба додати Солидарност. Снажно присутни у нашем друштву, посебно кроз везивно ткиво, налазимо на идеју интеграције у различитости другог, идеју друштвених веза, идеју уједињавања и постојања у хармонији и интеракцији са другима.
А ова солидарност несумњиво садржи емоционални набој, јер изражава везу пријатељства и љубави између људских бића и чланова друштва. Ово братство солидарности могло би се дефинисати као друштвени поредак у којем би свако волео другог као свог Брата у човечанству. Братство је циљ цивилизације.
Подстакнут укрштеним ставовима и сведочанствима личности и спортиста овај догађај је део јавних конференција које Велика ложа Француске нуди. Вредности олимпизма су: изврсност, пријатељство и поштовање. Они чине основу на којој олимпијски покрет заснива своје активности на промовисању спорта, културе и образовања за бољи свет.
Слободно зидарство нуди метод напредовања и побољшања. Бити најбољи значи бити креатор на неодређено време! То је да се постигне свој циљ, да се истраје, да се изрази, да се оствари, можда и да се тражи израз свог тела и ума (од материје до духовности). Кроз самопоуздање, храброст, солидарност, спорт и слободно зидарство доводе до савршенства, самоконтроле, строгости и равнотеже.
Поред тога, они траже посвећеност. Атлетски ангажман је дефинисан од стране Карпентера као психолошки конструкт који представља жељу и спремност да се настави бављење спортом. Посвећеност под утицајем задовољства играња, привлачења алтернативних активности, личног улагања и друштвених ограничења.
Кроз сједињавајући систем спортска посвећеност и масонска посвећеност учествују у развоју људских бића. За људе, то је фактор личног и колективног развоја који им омогућава да развију капацитете за иницијативу и креативност. Посвећеност је такође прилика да будете у служби узрока, да преузмете одговорност са параметрима љубави и страсти који воде до узајамног поштовања.
Осећање, осетљивост, срце, машта налазе се у људима који се посвећују себи, свом ближњем или људској судбини.
Овај приступ нас враћа на појам дужноси.