”Beast deceivin’ us, ways devious,
Possesing my peeps to walk street
With stolen heath1, like Prometheus’
Старијој Браћи која преферирају класичну музику или већ увелико пацификовану рок поетику, реп музика и њено повезивање са масонеријом мора изгледати банално, нешто што у најмању руку не вреди узимати у обзир. Један од разлога је што је 90-их година, које се сматрају зенитом овог музичког правца, услед сложеног вокабулара и недовољног познавања енглеског језика нити америчког уличног сленга, до нас допро и остао популаран углавном реп са уличним, криминалним мотивима и једноставним текстом. Тако се у ширем аудиторијуму формирао утисак да се ради о примитивном и плитком правцу музике, лишеном било какве идеологије, вештине и филозофије. Из тог разлога у наредном пасусу биће дат покушај мало другачијег објашњења, и са другачијег аспекта, ове музике или боље рећи субкултуре.
Звучне речи
У истраживању хип-хопа исправно је поставити питање да ли се уопште ради о музици. Мелодија је свакако једноставна, секвенце исечене из других музичких праваца, углавном фанка, соула, џеза али и класичне музике се понављају док преко такве подлоге извођач репује свој текст. Један од недовољно истражених аспеката, како у страној, а поготово у домаћој литератури, је способност репа да утиче и да ствара менталне слике, односно стимулише унутрашњи ментални пројектор. Ово се постиже коришћењем звучних речи, сложеном комбинацијом слогова и рима, али и свечаном давању назива појавама и предметима, чиме се приближавају речнику које користи и наше Уважено Братство. Револвер је чекић, екипа је кошница, Харлем је Мека, Њу Џерзи је Нови Јерусалим, Статен Ајленд – Шаолин. Други важан аспект, по мишљењу аутора овог текста је изражена објективизација, као техника дистанцирања и овладавања животног амбијента у каквом се ова музика углавном ствара2. Наиме, карактеристика репа је да се углавном везује за урбана предграђа америчких мегалополиса насељених већином црначком популацијом, којим доминирају криминални гангови, растурање дроге, убиства, проституција. Реп у таквим условима даје топографију друштвених односа, акумулирано улично знање и ”Аријаднину нит” која појединца води кроз свакодневне конфликте и ситуације у његовојборби за ресурсе у палом, материјализованом свету – новац, кола, секс итд. Може се рећи да ова музика даје ”едукативну” платформу којом школује своје следбенике, преносећи им одређене мисаоне матрице и моделе понашања. Није случајно да америчка полиција такође прати развој реп музике, како би остала у току са урбаним и криминалним сленгом који се константно развија и мења. Како би се приближили ставови дати у овом пасусу, на крају текста биће изложена и листа песама која, поред езотеричних и слободнозидарских мотива даје приказ изнешеног.
Већини Браће ће представљати изненађење обим материјала и референци које реп текстови дају у односу на спиритуалност, окултизам, есхатолошке теме и тајна друштва. Најочигледнији пример када је у питању слободно зидарство свакако представља репер Apathy који се песмом и спотом Grand Leveler јавно обзнанио као припадник Братства и чак цео албум – The Widow’s Son посветио овој тематици. Мото шкотског реда – Ordo Ab Chao Ras Kass користи као назив за своју песму у чијем тексту користи и масонско рачунање времена, одн. према Години Истинског Светла. Албум групе Outerspace носи назив My Brother’s Keeper, упућујући на назив 31° овог Обреда. Са друге стране, Ружин крст Херметичког реда Златне зоре можемо наћи на омоту Goretex-овог албума The Art of Dying, док мотиве Телеме група Jedi Mind Tricks дотиче у стиховима песме No Jesus, No Beast – који гласе: Supposedly I was sent by holiness, It’s unknown to me; Loaning me Book of Law without Aliester Crowley owning me… Примери су бројни и остављају сваком Брату којег интересује широк простор да их истражује.
Култни андерграунд статус
У таквом амбијенту, у Филаделфији, граду ”братске љубави”, значајном за настанак и развој америчке масонерије 5999. ГИС већ поменута група Jedi Mind Tricks избацује сада већ култни албум The Psycho-Social, Chemical, Biological & Electro-Magnetic Manipulation of Human Consciousness3. Аутору, до кога је овај правац стигао када је био средњошколац, мрачан, метафизичан тон са текстовима прожетим теоријама завере, астрономијом, религијом и насиљем представљао је право откриће. Да су случајности нешто о чему вреди дубоко се преиспитати, говори стицај да сам одрастао у граду и окружењу где је постојала мала, опскурна публика која је неговала укус за мистично у хип-хопу, одушевљавајући се албумима и пројектима ових и сличних извођача, преносећи и негујући такав стил у сопственим песмама. Невидљиве нити које су ме годинама касније можда и довеле да покуцам на врата Храма.
Због дужине скице овде неће бити фокус на даљој дискографија групе, довољно је напоменути да је други албум Violent by Design такође доживео култни андерграунд статус и да је након њега група избацила још двадесетак музичких издања, што соло, што групних пројеката. Оно што ће нам бити од интереса овде је инспирација, коју поред хорора, фасцинације кечерима и филмовима Б продукције, ова, али и многе реп групе вуку из различитих религијских праваца и веровања којa су се развилa у афроамеричкој заједници
у другој половини 20. века, као што су Нација ислама, Нација 5% и Нувабијанска нација. Све три представљају варијације исламских учења и исправно је сврстати их у њу-ејџ покрете. Нувабијанска нација остаје посебно битна као религијско-идеолошка основа на којој група Jedi Mind Tricks заснива своје текстове. Њихово учење еволуирало је током времена, и поред ислама, укључује елементе мистерија старог Египта, хришћанства, јудаизма, НЛО-спиритуалности, али и масонског ритуала. Иако се ”џедаји” нигде директно не изјашњавају као припадници Братства, неколике повезнице су видљиве, као што је спот за песму San La Muerte, снимљен на гробљу којим доминира троугаони монумент и стуб, на чијем врху се налазе шестар и угломер. Додатно, један од соло албума фронтмена ове групе носи назив Cornerstone of the Corner Store упућујући на симбол угаоног камена.
Друштвени утицај
Као у једној добро познатој срвајвер хорор франшизи, где напоредо са познатим, постоји и један ”Други свет”, који представља инверзију, искривљење оног познатог, где можда унутрашњост Ложе са њеним стубовима Лепоте, Снаге и Мудрости стоје обојени (унакажени?) графитима, тако и продор реп музике у наш амбијент, где је већ остварио не мали друштвени утицај, уводећи тему дроге и псовке у музичку, чак турбо фолк продукцију, као такав би можда требало бити под будним надзором Свевидећег ока нашег уваженог Братства. Не заборавимо да поред нашег, постоје и мрачна братства инспирисана масонеријом, као оно Црне секире (Black Axe), која своје пипке има у нигерисјкој мафији и политичким режимима подсахарске Африке. Такве струје и процеси у неким стуцајима друштвених околности можда могу добити потенцијал Аларика међу стубовима Капитола… Са друге стране, пажљиво праћење, пријем и селектовање домаћих извођача, може унети нову енергију у наше ложе, а њих приближити и одржати у Светлу. Неки од њих рекло би се да поседују значајан сензибилитет и интелект и у том смислу упућујем сваког заинтересованог да послуша песме као што су Контрола ума и Хипнотисана гомила од Спејс Ноксија.
Као што је почет, нек овај можда преамбициозан осврт овог УКУ, буде закључен такође цитатом – ”Ви који сте постављени да посматрате друге јесте очи моје. Гледајте право, предвиђајући и преупређујући падове оних који могу да се омакну како бисте се и сами удостојили божанственог надзора”.
1 Heath у америчком сленгу значи и пиштољ.
2 Можда се аналогија овоме може наћи у ”рационалним алатима” које према Ритуалу Првог ученичког степена слободно зидарство даје својим иницијантима
3 За назив албума искоришћен је истоимени наслов књиге опскурног аутора Валдемара Валеријана, теоретичара завере и UFO-лога.
УКУ Ф.Р. На Оријенту Београд 1. децембра 6024. Године Истинског Светла
Поднаслови и илустрације Глас масона