Masonstvo u Hrvatskoj

Rad Brata E., nas podseća/opominje/uči kako su Masoni Hrvatske putovali između dvije monarhije i jednog carastva…? To pitanje, je u neku ruku, i hronika –vremeplov putovanja Masona u Srbiji (od Osmanske vladavine, Kneževine Srbije, Kraljevine Srbije, do Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca-SHS), istina, samo u drugim okolnostima . Dakle, rad Brata E.J. predstvalja svojevrsni istorijsko-anatomski atlas Slobodnog zidarstva na tlu Hrvatske od 1764. do 1918. godine Poput dobrog analitičara/istraživača, lekara hirurga, s jedne strane, Brat E.J. je skalper metodom „seckao“ analizirao, pojedine istorijske epohe Masonstva u Hrvatskoj. I sve to, u okviru: datog i zadatog vremena – istorisjkih prilika: dve monarhije i jednog carstva. Pažljivom čitaocu ne može, a da ne zapadne za oko da rad Brat E.J. predstavlja više, od uobičajenog slobodnozidarskog „referata“ ma kako se on zvao. Usuđujem se reći, a na osnovu metodologije istraživačkog rada i standardizacije/kvalifikacije u bazi naučno-istraživačkih dela : da se ovaj rad može kvalifikovati kao, Enciklopedija Masonstva u Hrvatskoj od 1764-1918. (Između dve monarhije i jednog carstva) . To je „Prizma i ogledalo“ putovanje Masona u datom/zadatom vremenu – Putovanje kroz:

1) Hasburšku monarhiju (1742-1795)
2) Francusko carstvo (1806-1813) – Procvtat Masonerije
3) Austro-Ugarsku monarhiju (1870-1918)
( Uz prekide (sa)mo)uspavljivanje… 1795.-1806; 1813.-1870; 1915…)

U radu je došao do izražaja evolucionistički pristup razvoja Masontva u Hrvatskoj, obrađujući njihovo putovanje kroz proces: rađanja (korena )/nastnka – obokorenja- napredovanja, uzdizanja …Početak-procvat-Fokus. Maosni na prostoru Hrvatske gde su se lomila koplja dve monarhije, jednog carstva, smenivale/menjale svetovne vlasti Masoni su Putovali ka Svetlosti, putem koji im je odredio Veliki arhitekta Univerzuma. Putem, koji nije bio nimalo lak. Taj put je bio popločan i ružama i trnjem. Više trnjem nego ružaama. Istine radi, moram reći da Mason i ne bi bio ono što jeste „Večiti učenik-putnik-“: koji kleše neobrađeni kamen, brusi, zida/gradi Hram nad hramovima – Hram čovečnosti/humanijeg, pravednijeg slobodnijeg društva. Na što nas obavezuje i masonsko „trojstvo“. Sloboda-Jednakost-Bratsvo.

Taj Hram nad Hramovima građenje/izgrađen, (mislim na period koji autor obrađuje), naravno, i kasnije što ću saznati iz nekog novog rada koji nam/mi daruje Br. E.J., s oloncem na Tri Velika x Tri Mala Svetla (3×3). Mudrošću – Snagom – Lepotom koja upotpunjuje Zidarsko/Graditeljsko delo i obasjava Svetlošču, ostavljaući ga u nasledstvo generacijama Slobodnih zidra (SZ), koje dolaze za nama-nastavljau Gradnju. Istina, „zahtevajući“ da budi još bolji Zidari, od svojih predaka, podsećajući se na onu Zmajevu: Gde ja stadoh ti produži, s jedne strane, rizikujući da i naši potomci „prigovore“ nama (njihovim precima) da je Gradnja mogla biti bolja…Narvno, oni na to imaju pravo, setimo se one Njegoševe: Pokoljenja djela sude… I, da ne zaborave, da ništa nije tako savršeno da ne može biti bolje…niti je soko tako lep, niti je gavran tako crn. Sve pojave u društvu treba posmatrati kroz prizmu datih/zadatih okolnosti. Pri tome, imajući na umu da se istorija može kritikovati, ali se ne može promeniti…Iz istorije treba učiti, naravno, ako je pisana/ispiana na objektivnim činjenicama. Što bi hemičar rekao: govori egzaktnim činjenicama/pokazateljima…a ne pretpostavkama…Eto, za one koji su zaboravili i one koji ne znaju treba ih podseti na Dekalog i ostale mudrosti: Ko mrzi brata, a misli da je na Svetlu on je duboko u tami…Zaboravi naneto ti zlo.. Uzdignimo bratsaka srca…Pogledaj sebe očima drugih…Zato ne mogu da prećutim, a da ne pohvalim , uvodni moto Br. E:J. u ovom radu koji se poziva na Konfučija: Neko može pobediti hiljadu ratnika na bojnom polju, ali se taj ne može meriti s pobednikom, koji je pobedio samog sebe. Upotpunjujući prethodnu pouku/poruke rečima Hermana Hesea: Pobednik je uvek onaj, koji je sposoban da voli, prašta i zaboravlja, a ne onaj koji se svojevoljno drži procena. Pažnji Brta E.J. nije promklo da pojavu/razvoj/(sa)mouspavljivanje sagleda i sve poteškoće koje su pratile Slobodno zidarstvo u Hrvatskoj, s jedne strane, i da označi/naznači/istakne pojedine utemeljivača(e) – rodonačelnika(e) SZ.

Ne umanjući značaj ostale Braće, autor ovog rada Br. E.J., izdvaja grofa Ivana VIII Draškovića (1740-1787). Rad je pisan s osloncem na metodologiju naučno-istraživačkog rada: kako nastaje istraživački rad/delo , bez obzira koja tema je u pitanju – profana ili slobodnozidraska. Privodeći kraju ovaj prikaz/osvrt na rad Br. E.J., npominjem, da sam bio sprečen da prisutvujem usmenoj prezentaciji rada. (Verovatno bi prikaz ovog rada izgledao drugačije). No kako ništa nije savršeno da ne može biti još bolje, ili kako se to u narodu kaže: ni drvo bez grane ni čovek bez mane tako je i s ovim mojim prikazom. Da i najveći umovi mogu pogrešiti potvrđuje i ova misao: „Mnogo je lakše napisati poemu u stihovima s temom iz vremena Kleopatre, ili naslikati sliku Nerona koji spaljuje Rim , ili napisati simfoniju u duhu Bramsa i Štrausa, ili operu u Vagnerovom duhu, nego ispričati običan događaj bez ičeg suvišnog“. (I., Đ., Tolstoj i misao o umetnosti, Politika, Beograd, 27.04.2024)…Zašto je to tako. Tolstoj ne otkriva, ali jedno je sigurno-treba na vreme zaćutati.

Neka Veliki arhitekta univerzuma dozvoli da Gradnja uspe.


Br. S.Ć. O. M.K.U
BP 3×3
U Beogradu: Na Spasovdan 6024. G:.I:.S.

Ovo je deo rada:

Prikaz Samita obedijencija Centralne Evrope Škotskog Reda Drevnog i Prihvaćenog: VNLS-VRLS-VRLH-GRMSM, Smederevo

objavljenog u Časopisu Sijijus

5 Comments

  1. Još ne pripadam bratstvu Slobodnih zidara ali pratim vaš sajt, ovaj tekst i posle drugog čitanja ne razumem, šta je to autor S.Ć. hteo da nam kaže o masonstvu kod “susjeda” stvarno mi nije jasno, ali pretpostavljam da Braći jeste, a mogao bi autor da poradi i na svom stilu pisanja …

  2. Kaže autor da je teško “ispričati običan događaj bez ičeg suvišnog”, a meni se čini da je jako mnogo suvišnog stavio u svoje pisanije, baš mnogo …

  3. Pohvale S.Ć. na trudu ali ovo liči na samo njegovo subjektivno viđenje dogadjaja, a ne objektivan prikaz šta se dešavalo. Orginalni članak je propširan i dosadan za čitanjei ne vidim u njemu ni malo poučnih detalja za gradnju

  4. Tekst autora S.Ć. nudi duboko promišljanje o prirodi ljudskog delovanja i osudu kroz prizmu istorijskih i filozofskih perspektiva. Ističe se neizbežnost grešaka i nesavršenosti u svakom društvenom poduhvatu, uključujući i gradnju društva, ali se takođe naglašava važnost učenja iz prošlosti.

    Ezoterijski gledano, ovaj tekst se dotiče duboke unutrašnje borbe koja je potrebna za istinsku promenu. Pobeda nad samim sobom, kako Konfučije kaže, mnogo je veća od bilo koje spoljne pobede. Ovo je eho unutrašnje alhemije – proces transformacije sebe kroz ljubav, oprost i zaborav, što Herman Hese vidi kao pravi trijumf.

    Podseća nas na suštinske mudrosti koje nadilaze vreme i prostor. Dekalog i druge univerzalne mudrosti podstiču nas da mržnju zamenimo ljubavlju, da zaboravimo naneseno zlo i da gledamo sebe očima drugih. Samo kroz ovo razumevanje možemo ostvariti pravu unutrašnju slobodu i zajedništvo.

    Ezoterijski, to znači prepoznati božansku iskru u svakom biću i raditi na njenom osvajanju i širenju. Svaka društvena struktura, svaki pokušaj gradnje, samo je refleksija unutrašnjeg stanja njenih kreatora. Zato, istinska promena dolazi iznutra, iz srca i uma svakog pojedinca, koji se hrabro suočava sa sopstvenim senkama i teži svetlu istine i ljubavi.

    1. Brat (ili, “profani čitalac”), je kroz filozofsko pominjanje SZ pojasnio sve “nejasnoće” u prikazu rada Brata E.J. Hvala mu. (Ko zna/poznaje fiilozofiju SZ, biće mu sve jasno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *