Učenička kecelja i zlatno runo

Чисто белу, петоугаону кецељу у Слободном Зидарству добијају сви новопримљени ученици. Добијање ученичке кецеље је знак пријема у Друштво Слободних Зидара некога из профаног света. То је знак да је кандидат успешно пребродио најпре искушење земљом док је био у Соби изгубљених корака а након тога и искушење ваздухом, водом и ватром.

Симбол чистоте

Ученичка кецеља је заправо потврда нечије чврсте одлуке и жеље да ступи у Ред Слободних Зидара, његова одлучност и истрајност да превазиђе све препреке које су искрсле на његовим путовањима и на крају његова храброст и смелост да изговори заклетву својој будућој Браћи.

Само кецеља Ученика је чисто беле боје, без икаквих Слободнозидарских ознака и обележја што симболизује празнину, незнање и чистоту која оставља простор једном Ученику да учи, стиче искуство и симболично почне да пише по својој кецељи стичући знања, примајући Светлост а самим тим и будуће симболе Слободног Зидарства.

Белу ученичку кецељу, Ученику опасава Мачоноша у присуству све Браће, Старешинства и Часног Старешине и то на крају Ритуала када је Ученик својим држањем доказао да исту и заслужује.

Ученичка кецеља је петоугаона за разлику од кецеља Помоћника и Мајстора што симболизује да ученик још увек обитава само у материјалном свету, да му је духовни свет стварања непознат али да својом Радом и употребом својих пет чула стреми ка горњим духовнијим тријадама и сферама.

Легенда о Хрисомалосу

У ноћи иницијације будућег Ученика у Ред Слободних Зидара и након успешног савладавања свих препрека, Ученик као награду добије ученички кецељу када му Часни Старешина још саопштава да је она старија од Златног Руна и Римског Орла. Тачно значење ових појмова захтева од Ученика проучавање најпре Грчке митологије од које и потиче термин “Златно Руно”. Према Грчкој митологији Златно Руно је ован златне вуне односно руна који лети и назива се Хрисомалос. Легенда о Хрисомалосу почиње када он спашава сина једног Грчког краља који је требао бити жртвован Боговима међутим тада сам Хрисомалос бива физички принесен као жртва Богу Зевсу од стране овог Грчког краља јер је то била пракса и обичај како би се придобила наклоност Богова за владавину, победе у ратовима и опстанак краљевства.

Након тога, легенда каже, Златно Руно постаје симбол приношења жртве. У старо доба приношење жртве било је физичко и веровало се да што се већа и вреднија жртва принесе добија се већа наклоност Богова која је била прекопотребна владарским породицама. Након Грчке многе династије и краљевства су преузела ово веровање и симбол обешеног овна. Тако се и дан данас овај симбол може наћи као део инсигнија владарских породица.

Жртва

Временом жртвовање је добило и свој духовни контекст и може се тумачити и примењивати на различите начине. Најпре, свако од нас може себе принети као жртву тј. своју жртву зарад остваривања неког вишег циља. Циљ може бити индивидуалног типа а жртва се може понети и зарад колектива. Такође себе можемо принети као жртву да бисмо добили нека нова знања, нове вештине, нови начин живота а у име тога одрекли се себе какви смо до тада били.

Сасвим сигурно да се жртва може положити и вођењем видљивих и оних невидљивих симболичких или ритуалних ратова опет у сврху остваривања виших циљева.

Може се рећи и да је иницијација профане особе у Слободно Зидарство нека врста подношења жртве и одрицања од живота искључиво у профаном свету зарад стремљења ка пењању ка вишим сферама, пролазом непознатим путањама до нивоа где наша сопствена жртва има смисла.

УКУ Брат М.М. ПЛ Истина, Орјент Београд

Поднаслови и илустације Глас масона

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *